Výrobciseřazení podle abecedy
Baskytary
Aria
V poslední době hodně se prosazující firma. Vyrábí poměrně kvalitní basy se zajímavě osazenou elektronikou. Aktivní snímače sloučené do jednoho pouzdra. Na první pohled se zdá, že má jeden dvoucívkový, ale nemusí to být vždy pravda
www stránky - http://www.ariaguitars.com
prodejce v ČR - http://www.musictrade.cz/
B&CH
Hodonínská firma vznikla v roce 1999 po zániku firmy EXPOS s.r.o. jako pokračování se stejným sortimentem a tradicí. Na tuto práci navázali pánové ROMAN CHOVANEC a FRANTIŠEK BARTOŠ a ze zkratek těchto jmen vznikl název firma B&CH Music s.r.o. Vlastní hodnocení na jejich výrobky nemám, ale je zřejmé, že produkují kopie Ibanezu, Music Manu a Fenderu. V jaké kvalitě - to bohužel opravdu nevím. Podle recenze časopisu Muzicus na sólici (zde) jsou slabinou použité dřevo a snímače.
www stránky - http://www.bachmusik.com/
Carvin
Tento výrobce je známý spíš svou ozvučovací technikou, nicméně i on se zabývá výrobou baskytar.
www stránky - http://www.carvin.com/cgi-bin/Isearch.exe?P1=BGTR
Conklin
A teď úplná třešnička na dortu. Jestli máte peníze, tak tady vám vyroběj co chcete. A bude to zatraceně dobrá basovka!!!
www stránky - http://www.conklinguitars.com/
Cort
Korejský výrobce, hojně dovážený k nám. Vychází na relativně levný peníz a vypadá poměrně slušně. Určitě je to dobrá basa pro toho, kdo nemá moc peněz a chce si koupit novou neohranou basovku. Na Corta hrál i Billy Cox, který hrál s Jimmy Hendrixem
www stránky - http://www.cort.co.kr/english/index.asp
Delicia
Česká republika má stále svá želízka v ohni. Jsou jimi výrobky firmy Delicia. Českým a československým výrobcům bylo vždy vytýkáno, že tvar okopírovali a elektroniku vytvořili vlastní. A že prý jim chyběly zkušenosti v tomto oboru a podle toho ta elektronika také vypadala. Může být mnoho protichůdných názorů, ale já si myslím, že když něco chceme, tak to dokážeme. A když ne, tak to prostě ošolícháme. Bohužel jsem žádnou novou basu z Delicie v ruce neměl a tak nevím. Třeba jsou opravdu dobré.
Bohužel trh zatlačil a firma Delicia se někdy před rokem 2004 rozhodla specializovat se jen a pouze na výrobu akordeonů. Výrobu kytar a baskytar postoupila firmě N.B.E.Corporation, která zastupuje na naše, trhu třeba baskytary Spector, nabo aparaturu Ashdown.
www stránky - http://www.delicia.cz/dcz_uvodni.htm
Epiphone
Epiphone je renomovaná firma vyrábějící kytary i basy tvarově velmi podobné řadám Les Paul a Gibson.
www stránky - http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=&CollectionID=12
Esh
Německý výrobce baskytar. Víc o něm nevím. Na WWW stránkách mají i přehled baskytaristů, kteří používají jejich basovky. Takže se tam podívejte a udělejte si obrázek sami.
www stránky - http://www.esh-basses.com/indexcz.htm
Fender
Fender je jeden z nejstarších a nejznámějších výrobců kytar a baskytar. Vhledem k tomu, že se jedná o americkou firmu odpovídají její výrobky americkým stylům hudby. Převážně jazz, soul, country a další styly, kde je potřeba hutná a rovná basa. Většina modelů se vyznačuje širokým hmatníkem. Velmi charakterickým je pro baskytary Fender jejich tvar, který přebírá mnoho dalších výrobců. I československá Jolana použila baskytaru Fender jako předlohu pro typy Vikomt bass, Iris bass, Glaxis bass a Proxima bass. Nejrozšířenějšími modely Fenderu jsou zřejmě různé variace Fender Precission bass a Fender Jazz bass.
www stránky - http://www.fender.com/gear/gear.php?node_id=2478
Fibenare
U této firmy bych mohl začít pohádkovým: Žili, byli, tři bratři a ti se rozhodli vyrábět baskytary, které dobudou svět... Ale toto je skutečnost. Tři bratři Benedekové založili v Budapešti firmu Fibenare a ručně vyrábějí basové kytary velmi vysoké kvality. Jejich baskytary jsou vybaveny přepínači paralelního a seriového zapojení snímačů, přepínači pasívního a aktivního režimu a ty nejnáročnější nástroje mají MIDI vybavení. Na každý svůj výrobek poskytuje firma záruku 20 let.
www stránky - http://www.fibenare-guitars.com
kontakt v ČR - http://www.muzikavara.cz (Lukáš Varaja)
Fodera
Tohle je spíš takový nedostižný sen. Basovky na zakázku. A velice kvalitní. Bohužel až ze zámoři.
www stránky - http://www.fodera.com/
Fokus (INTER-FOKUS)
Český výrobce sídlící ve Velkém Meziříčí. Vzorkovou prodejnu má v Praze v ulici Politických vězňů (v pasáži). Vyrábí kopie předních značek (Music Man, Fender, Warvick...) a je zástupcem firmy ENGL (výrobce kytarových lampových aparatur) pro Českou republiku. Na baskytary INTER-FOKUS hrají například Igor (Root), Mašek (Support Lesbians), Wojttech (hraje s Radimem Hladíkem), nebo Jan Hais.
www stránky - http://www.guitars-fokus.com/
Fokus-H
Český výrobce sídlící v Třebíči. Zpočátku se zabýval dovozem korejských kytar, dnes sám vyrábí kopie předních značek (Music Man, Fender, Warvick...) a zabýváme se vývojem vlastních nových modelů. Snaží se neustále zlepšovat kvalitu nástrojů a rozšiřovat sortiment nabízeného zboží.
www stránky - http://www.fokuskytary.cz/
Gibson
Gibson bývá hlavně spojen s představou největšího konkurenta Fenderu. Zcela jistě to platí v oblasti kytar, ale u basových kytar nikdy tak velkou oblibu nezískal. Charakterické jsou pro něj Gibsonovské - Les Paulovské tvary (pozn. Les Paul byl designer pracující u Gibsona, později se osamostatnil. Jeho návrhy však zůstaly majetkem Gibsonu). Mezi ty známější patří Thunderbird, který Jolana napodobila modelem Disko bas a pak Gibsonovské slavné "esgéčko", tedy typ "SG". Ten snad Jolana nenapodobila. Jinak vytvořil také řadu "dutých" baskytar s velikým zakulaceným tělem.
www stránky - http://www.gibson.com/pure/products/products.html
www stránky - http://www.lespaul.com/
Gretsch
Firmu založil v Brooklynu před více než 100 lety německý vystěhovalec Friedrich Gretsch. Původně si v roce 1884 založil malou dílnu, kde vyráběl bendža, bubínky a tamburíny. POzději rozšířila firma svůj sortiment na kytary a také na baskytary. Důraz ale klade stále na kytary.
www stránky - http://www.gretschguitars.com/gear/index.php
Hohner
Hohner je sice původem německá firma a vyrábí harmoniky a akordeony, ale tenhle Hohner sídlí v USA a vyrání strunné nástroje. Jeho basovky prosluly jako jedny z nejznámějších bezhlavových basovek. I když Hohner vyrábí stejně jako Steinberger i basy s hlavou.
www stránky - http://www.hohnerusa.com/gbassheadless.htm
Ibanez
Široká nabídka různých modelů. Od kopií amerických vzorů až po úžasné skoro "kytarově" provedené basy s úzkým krkem. Což není nijaká vzácnost, protože to dělá i nmnoho dalších výrobců, ale mě se prostě Ibaneza líbí.
www stránky - http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_uk.html
Jackson
Americký výrobce. Na basu Jackson hraje například David Ellefson (Megadeth).
www stránky - http://www.jacksonguitars.com/gear/gear.php?node_id=34
Jolana
Československý výrobce elektrofonických kytar a baskytar. Prapočátky se datují do roku 1955, kdy se v Blatné rozjela sériová výroba sólovek GRAZIOSO. Z původního názvu podniku "Dřevotvar" se přešlo na název "Resonet". Kytara GRAZIOSO - Resonet získala zlatou medaili na světové výstavě EXPO 58. Po tomto úspěchu se začala kytara vyvážet i Velké Británie (model FUTURAMA III používal George Harrison). Časem se přešlo na název Jolana a výroba probíhala i v Hořovicích, Hradci Králové a v Krnově. Ale vraťme se k basové kytaře. V pozdější praxi se ke každému typu kytary vyráběl i odpovídající typ baskytary (např. Vikomt, Iris, Galaxis, Diamant...). Ale vyráběly se i samostané typy baskytar (např. Diskobass, D-Bass...). Jolana vyrobila velmi velké množství různých typů. Nejvíce je Jolanám vyčítáno, že od původních výrobků se přešlo ke kopírování známých výrobců. Bohužel kopiím osazeným původními československými mechanikami a elektronikou, které se ne vždy povedly. Tremola s kameny, které měly omezený rozsah nastavení se držely velmi dlouho. Velkou kritiku "takyodborníků" si vysloužily i originální československé snímače, které měly údajně mizerné vlastnosti. Myslím, že ve srovnání se světovou špičkou asi byly druhořadé, ale některé typy mají neopakovatelný a fantastický zvuk (pokud jste zvukoví experimentátoři a ne zastánci předepsaných zvuků a'la zahraniční slavná kapela). Když jsem si koupil basovku Ibanezu, musel jsem konstatovat, že je to přece jen rozdíl. Přesto mám Jolany pořád rád a rád mít budu, protože tvrdím, že taky dost záleží na rukách a ne jenom na vybavení kytary, pokud není zrovna hnutá ;-)
Jolana skončila výrobu po společenských změnách v Československu v roce 1989.
www stránky - www.jolana.info
A jedna potěšující zpráva. Od roku 2006 začala úspěšné modely kytar Jolana, osazené dnes již moderní elektronikou, firma N.B.E.Corporation, která uvažuje v brzké době i o obnovení výroby některého modelu baskytar Jolana.
Lakland
Výrobce baskytar z Chicaga.
www stránky - http://www.lakland.com/
Mayones
Polský výrobce, o kterém toho mnoho nevím. Kdo ho vlastní, nedá na něj dopustit. Vyskytuje se i mezi death metalisty a prý je jeho kvalita patřičně ohodnocena penězi - tedy cenou. Mezi hráče na Mayones patří například někteří hráči kapel Paradise lost, The Scorpions, The Rasmus a samozřejmě i další.
www stránky - http://www.mayones.com
Modulus
Výrobce baskytar zejména na zakázku. Celou jednu řadu má pojmenovanou Flea podle baskytaristy Red Hot Chilli Peppers.
www stránky - http://www.modulusguitars.com/v2/
mtd
Americký výrobce ručně vyráběných baskytar. Firmu vede Michael Tobias, podle kterého se firma jmenuje. Zkratka mtd znamená Michael Tobias Design.
www stránky - http://www.mtdbass.com/pages/products.html
Music Man
Americký výrobce. Dost rozšířený zejména ve Spojených státech. Má jednu zvláštnost - basy mají ladící kolíky vždy tři nahoře a ostatní dole. Kromě šestistrunných :-) (viz galerie).
www stránky - http://www.ernieball.com/mmonline/
Neuser
Finskoslovenská firma. Obchodní sídlo má ve Finsku a dílnu v Modré na SLovensku. Firma je vlastně jen pár lidí. Vedoucí osobou je fin Robert Neuser. Na Slovensku firmu zastupuje hudebník Juraj Čierny. Celá dílna má 60 čtverečních metrů a dva zaměstnance. Své výrobky nabízejí zejména profesionálním hráčům a kromě sériové řady varábějí i baskytary podle přání zákazníka. Za svými výrobky si stojí a srovnávají jejich kvalitu s výrobky firem Fender a Music Man. Přitom tělo, krky a elektronika je vlastní výroby. Popřípadě používají elektroniku a snímače britské firmy Wall. Mechaniky jsou značky Gotoh (levné a spolehlivé), kobylky mají design Neuser a vyrábějí se v Čechách.
www stránky - http://www.neuserbasses.com
Oscar Schmidt (by Washburn)
Americká firma založená v roce 1886. Většina výrobků je dnes vyráběna v Jižní Koreji.
www stránky - http://www.oscarschmidt.com/product/lyon/bassesstrings.htm
Peavey
Opět pokus o univerzalitu. Výrobce ozvučovací techniky, se zabývá výrobou baskytar, aby vyráběl všechno :-) Podle tvarů zkuste hádat jaké známé výrobce kopíruje :-)
www stránky - http://www.carvin.com/cgi-bin/Isearch.exe?P1=BGTR
Rickenbacker
Další z klasických výrobců baskytar. Většina lidí si Rickenbackera spojí spíš s výrobou baskytar, přestože vyrabí (jako většina výrobců baskytar) i sólové elktrické a jiné kytary. Basa Rickenbacker je velmi charakteristická a nezaměnitelná svým tvarem. Tělo s výrazným výběžkem a hlava s "vlnkovitým" výřezem opět inspirovalo československou Jolanu k výrobě modelu D-bass.
www stránky - http://www.rickenbacker.com/us/models.htm
Spector
Americký výrobce kvalitních baskytar z Kentucky. Na baskytaru Spector hrál například Sting, nebo Nikki Sixx, z Motley Crue
www stránky - http://www.spectorbass.com/
Squier
V podstatě se jedná o oficiální odnož firmy Fender. Takže není divu, že tvarově vychází z fendrvských modelů.
www stránky - http://www.squierguitars.com/gear/gear.php?partno=0321505_Special
Steinberger
Výrobce bas s hlavou i bez. Na bezhlavé basovky vyrábí sám "bridge", tedy komplety s kobylkou a ladící mechanikou. Tato ladící mechanika je velmi jemná a přesná. Struny jsou uchyceny za nultým pražcen zámkem. Jsou tedy taženy obráceně, než u ostatních baskytar. Ale Steinberger vyrábí i normální basy s hlavou.
www stránky - http://www.steinbergerworld.com/
www stránky - http://www.musicyo.com/brandpos.asp?dept_id=3
Warwick
Německý výrobce kvalitních baskytar. Škálou svých modelů pokrývá téměř všechny hráčské styly a potřeby. Nástroje vyráběné v Číně jsou cenově dostupné a nástroje špičkové řady vyráběné přímo v Německu splňují i ty nejvyšší nároky.
www stránky - http://www.warwickbass.com/
Washburn
Americký výrobce. Často se vyskytuje u hráčů, kteří doprovázejí hudebníky jako Paul Simon, Paul McCartney, nebo ji používá třeba Rick Savage z Def Leppard. Osmistrunná basa v galerii má zdvojené struny (podobně jako dvanáctistrunná kytara).
www stránky - http://www.washburn.com/basses/index.htm
Yamaha
Univerzální výrobce všeho nesmí chybět. Tento "všeuměl" vyrábí i basy. Vzhled Yamaha nástrojů vychází buď z amerických vzorů, nebo má asijskou eleganci, stejně jako u Ibaneze.
www stránky - http://www.yamaha-europe.com/yamaha_europe/uk/10_musical_instruments/ 30_guitars_basses_amps/70_bass_guitars/10_bass_guitars/index.html
Čeští kytaráři
AV Bassguitars
Firma Aleše Vychodila. Zabývá se výrobou baskytar na zakázku (4-7mi strunných). Baskytary vyrábí v Otrokovicích a opravy nástrojů provádí ve Zlíně. Adresa: Letiště 1053, Otrokovice, 765 02
www stránky - http://www.avbasses.cz
Kobrle & Stehno
Firma se podle svých stránek věnuje výrobě akustických kytar. Ale nenechme se mýlit. Přesto, že to na stránkách není, zabývá se i výrobou elektrických kytar a baskytar. A neméně významnou činností, kterou se zabývá je oprava a seřizování kytar. A to i basových. Adresa: U Průhonu 14, Praha 7, 170 00
www stránky - http://www.kobrle-stehno.cz
Mázl Jiří
Zakázková výroba strunných nástrojů. Adresa: Na Březince 20, Praha 5, 150 00
www stránky - http://www.mazl.cz/index_cz
Procházka
Petr Procházka, Petr Grötzbach, Na Cihlářce 18, Praha 5, 150 00
www stránky - http://www.guitar-makers.com/
Aparatura a příslušenství
Ampeg
Americký výrobce. Velmi kvalitní aparatura. Vyrábí jak komba, tak stacky (hlava+boxy). Patří ke špičce. Aparáty Ampeg používají například Victor Wooten, Sting, nebo Gene Simmons (Kiss).
www stránky - http://www.ampeg.com/
prodejce v ČR - http://www.houdek.cz/nove/index_flash.php?page=ceniky&vyrobce=ampeg
Behringer
Německý výrobce širokého spektra aparatury včetně mixážní pultů. Značnou pozornost věnuje i výrobě basových stacků (hlava + box) a komb. V poslední době razí filozofii našlapat co největší výkon a vybavení za co nejnižší cenu v porovnání s ostatními značkami aby získali vyšší pozici na trhu. Bohužel vinou tohoto závodu ztrácejí mnoho příznivců. Na "poctivé" hlavy Behringer jsem slyšel spíš chválu, ale komba sklidila u oslovených basáků spíše nedůvěru až opovržení. Nemálo tomu přispívá i obchodní politika. Objednáte si dvě komba. V pondělí Vám je slíbí. V úterý tvrdí, že je připravili k expedici. Ve středu Vám na telefonický dotaz, kde to vázne řeknou, že zapoměli oskenovat jakési dodací dokumenty a že se zásilka zpozdí. A ve čtvrtek Vám napíše ten samý člověk, že vlastně vůbec nemá komba dvě, ale jenom jedno a že Vám dorazí v pátek... To je moje osobní zkušenost. Kdo má lepší, tomu jí jen závidím.
P.S. Uplynul měsíc a druhé kombo stále není. Distributor stále omílá, že kombo bude mít dodavatel na skladě do týdne... A za týden stejná písnička. Takže, kdo nejste z Prahy, abyste si pro kombo došel ke Kottovi, ale máte tu smůlu, že si jej musíte objednat - dobře Vám radím - připlaťte si a kupte si úplně jinou značku!!! Ušetříte si nervy a zklamanání z jednání distributora. A prohlašuji, že se jedná čistě o mou osobní zkušenost a proti značce, ani distributorovi osobně nic nemám.
www stránky - http://www.behringer.com/02_products/musicalinstrument_index.cfm?lang=ENG
prodejce v ČR - http://www.k-audio.cz
Crate
Americký výrobce ze Saint Louis. Kromě PA systémů vyrábí i sérii kvalitních basových komb a stacků (hlava+boxy).
www stránky - http://www.crateamps.com/html/products.cfm
prodejce v ČR - http://www.houdek.cz/nove/index_flash.php?page=ceniky&vyrobce=crate
Fidek
Český, víceméně zakázkový, výrobce cenově dostupných aparatur. Hlavní postavou je pan Jozef Fidek zastupující firmu EPH Plzeň. Zakázky se uskutečnují po ústní domluvě a apartura se vyrobí zákazníkovi na míru. Pravděpodobně nebudou uspokojeni náročnější zákazníci, ale firma je rozhodně zajímavá pro nemajetné začátečníky. Poměrem kavlita/výkon/cena jistě předčí leckteré "nerenomované" firmy hojně zastoupené na našem trhu.
kontakt - Jozef Fidek, K Cihelnám 19, 326 00 Plzeň, Mobil 724 319 467, e-mail: jozef.fidek@volny.cz
ceník - ve formátu DOC ke stažení zde. Aktuální k únoru 2008.
www stránky - http://elektronika.baracudaweb.cz/
Gallien Krueger
Americký výrobce velmi kvalitní aparatury. Říká se, že se tato značka dává jako standardní basový aparát na pódia, pokud si interpret nepřiveze vlastní aparát. Ať je to jak chce Gallien Krueger patří k tomu lepšímu v basových aparátech. Vyrábí jak komba, tak hlavy a boxy. Patří k výrobcům, kteří se věnují i vývoji a jejich aparáty se ubírají směrem nízká váha, výkon a kvalita.
www stránky - http://www.gallien-krueger.com/products.html
prodejce v ČR - http://www.disk.cz
George Dennis
Český výrobce. Původně vznikla firma jako švýcarsko-německá. Potom se změnila na švýcarsko-českou a dnes z ní původní německý majitel vytvořil českou firmu. Vývoj produktů této firmy byl prováděn v USA, Německu, Anglii a v Dánsku. Věnuje se dost kytarovým aparátům, ale má ve své nabídce i basové aparáty. Lampové "stacky", tedy hlavy a boxy. Jedná se o poměrně kvalitního, ale zároveň i dražšího výrobce. Kromě aparatury vyrábí i wah-wah pedály a další efektové "krabičky". Hodně známá jsou i jejich trsátka George Dennis.
www stránky - http://www.george-dennis.cz
prodejce v ČR -
Hocke
Český výrobce z Pardubic. Firmu tvoří Ing. Vladimír Hocke a jeho spolupracovníci. Firma poměrně malá, ale poměr ceny a kvality je velmi dobrý. Mluvím z vlatní zkušenosti. Vyrábějí jak basová komba, tak hlavy i boxy.
www stránky - http://www.hocke.eu
prodejce v ČR - http://www.hocke.eu
HOT
Pavel Horký z Uherského Brodu, který staví výhradně lampové aparáty na zakázku. Od komb až po velké sestavy. Osazení reproduktorů dle přání zákazníka. Zesilovače navrhuje podle stylu hry zákazníka a veškeré parametry přizpůsobí. Ideální pro hráče, kteří vědí co chtějí, rozhodli se pro lampový zvuk a chtějí kvalitní český výrobek.
www stránky - http://www.hotamps.com
Hughes & Kettner
Německý výrobce špičkové aparatury. Produkce se orientuje i na kytarové aparáty, ale v nabídce mají i basové stacky (hlava+boxy). Vyšší třídu poskytuje řada Quantum.
www stránky - http://www.hughes-and-kettner.com/scripts/products.php?mode=kat&type=bassbase
prodejce v ČR - http://www.musicdata.cz/
Laney
Jeden z předních světovách výrobců. Britská firma, která spoléhá na reproduktory od firmy Celestion a na svou vlastní elektroniku prověřenou časem a kvalitou. Vyrábí jak basová komba, tak hlavy a boxy.
www stránky - http://www.laney.co.uk/site.htm
prodejce v ČR - http://www.musictrade.cz/
Rozdall
Český "Marshall" Rudolf Rožďalovský, který staví na zakázku lampové zesilovače i lampová komba. Jeho aparáty jsou velmi dobře známé mezi tuzemskými muzikanty. Provádí i renovace a rekonstrukce starších "lampáčů" a opravy lampových zesilovačů známých značek.
www stránky - http://web.quick.cz/rozdall
Trace Elliot
Tradiční výrobce z Velké Británie. Vyrábí jak komba, tak i hlavy s boxy. Velice solidní výrobky.
www stránky - http://www.trace-elliot.co.uk/
prodejce v ČR -
Van Horn
Český výrobce Ing. Petr Dlouhý. Na trhu se objevil někdy před rokem 1996. První výrobky byly různé kvality, ale postupem času se ustálily na rozumné kvalitě. Vyšší nároky neuspokojí, ale pro začínající hráče jsou příjemné svou cenou. Vyrábí basová komba, hlavy i boxy.
www stránky - http://www.vanhorn.cz/
prodejce v ČR - viz www stránky
A je ještě spooousta a spooousta výrobců, ale nemá cenu je tady všechny uvádět. Chtěl jsem jen tak pro ukázku pár jmen uvést a k nim i internetové adresy, aby se mohl člověk podívat přímo ke zdroji.
|
|